FESTIVAL SELECTION LIST

NAEFF 2020

selections

U14 by Taylor Likens (26m)

The Grand Inquisitor by Natalie Slone (6m)

RE:VISIONS by Chad Cunningham (6m)

Show to Show by Samuel Scott (13m)

After the Abyss by Daniel Yocum (6m)

That's a Good Way to Get to Heaven: The Music & life of Big Jack Reynolds by Glenn Burris (81m)

Iteration 13 by Jaire George (6m)

The Machine by Leon Williams (1m)

Roxtar by Jack Ridlar (1m)

BITE AND SMILE by ELISE BAUMAN (1m)

Awkward Moments by Sam Osborn (4m)

Andy and the Hipster by Sam Osborn (2m)

Icons by Ronnie Cramer (5m)

Litlle Francis "Marigolds" by Jordan Noel (3m)

THE DESECARATED by John Gray (8m)

The Slows by Nicole Perlman (20m)

Non-Action by Bill Sandidge (1m)

2FACES by Amingo THORA (1m)

Chapter One: Alone by Brian Peery (20m)

Mother by Kevin McGuiness (1m)

QUICK THOUGHTS ABOUT RAINBOWS by Ian Johnston (1m)

winners

Best Photo - Transvision by Guilherme Franco - (featured on the right)

fcc32_FOTO_1_GuilhermeFrancoPinto.jpg

OEFF 2020

selections

Nothing Gold Can Stay by Maree Railton (1m)

"EMBRACES & the touch of skin" by Sara Koppel (3m)

'Gossip Ghouls' by Desmond Confoy (1m)

The Last Reel and Testiment of Oliver Pisse (8m)

animation short by Raj Cat (5m)

After The Reign: Confusion by Jennifer Tarrazi-Scully (1m)

Dream State by Asger K. Bartels (1h 27m)

Murdercycle by Stephen Freitas (10m)

Icons by Ronnie Cramer (5m)

Tiffany by Darlene Hadrika (6m)

Serpendipity by Niara Clay (7m)

Playdate in a Dungeon by Tate Hawver (5m)

Habibah by May Malone (32m)

Human(ity) by Hanna-Mari Ojala (1m)

A Disturbed Reflection by Anthony Cintron (8m)

Rebirth by Changhee Chun (5m)

Two Right Feet by Shaku Singh (3m)

Dark by Yavor Rangelov (6m)

Night Light by Jonathan de la Uz (8m)

Li'l Cars by TL Westgate (7m)

Online Photo Contest Winner: living by khaled farjzadeh

winners

Best Under One Minute Film - Nothing Gold Can Stay by Maree Railton
Best Short Film - The Last Reel and Testament of Oliver Pisse by Kimbo Honnell
Best Half-Feature Film - Habibah by May Malone
Best Feature Film - Dream State by Asger K. Bartels
Best Local Film -  Li'l Cars by TL Westgate
Photography Submission Winner - living by Khaled Farjzadeh
Best of Fest - Murdercycle by Stephen Freitas

EEFF 2020

selections


Dull Hope by Ratigan (3m)
Velvet Cut by Shaun Stander (25m)
Berta by Mauro Melo (13m)
BOOKANIMA: Dance by Shon Kim (8m)
(Gathering) 112 Pounds by Krystle Brown (5m)
OUT by wrik mead (1m)
CUBAN QUEENS by Warren Bass (6m)
VOID by Roman Villevoye (5m)
Desire on the Surface of the Skin by Sunny Stanila (3m)
The Real Will Wood by William Wood and Chris Dunne (95m)
Soaring Beyond Silence by Jessie Greenberg (8m)
Delusions of Cloudless Sulfur by Yson Lorane DeBlois (4m)
More Salad, huh? By Ellie Kyungran Heo (1m)
A Journey by Ellie Kyungran Heo (1m)
After Paxos by John Barlow (1m)
Immerge5 by Gill Bliss (2m)
GRAFFITI by rick niebe (1m)
Daida ½ by Stian Gledje Bekkvik (1m)
Ghosting Around by Hanna-Mari Ojala (1m)
Waiting by Xi Wang (6m)
Shaken by Chayse Banks (7m)
The Brother by Alex Argilés Acevedo (5m)
Fallout Dogs by Julia Oldham (20m)

Photography Selection - State of Connection by Nikhail Asnani

winners

(to be announced)

AEFF 2019

night sky by SAJJAD Magsoudi

The First Lions by Erin Babbin (1h 22m)

At the Violet Hour by Spencer Smith (4m) Conspiracy Theorist Prologue by Rebba Moore (18m) 

Providence by Simon Linsteadt (6m)

Smile by Natalie Peracchio (15m)

Six Mothers by Candice Vallantin (1m)

Grandma by Dana Sink (29m)

The Thrill of It by Nicholas Cordonnier (7m)

Stamina by Tyler Cole (11m)

Blood Orange by Delenn Kerkhof (10m)

transient by Benjamin Hoekstra (2m)

13 Seconds of Dance (20s)

Blip by John Akre (34s)

GROW EARTH by Yen Apus Nguyen (11m)

My trip to Japan by Dante Zaballa (4m)

Jazz Occurrence by David Weathersby (27m)

A Journey by Ellie Kyungran Heo (1m)

More salad, huh? by Ellie Kyungran Heo (1m)

Daida 1/2 by Stian Gledje Bekkvik (1m)

Sparrow by claudio esslinger (1m)

EMPATHY by Larry Colsa (1m)

American Trompe L'oeil No. 1 by Anders NIenstaedt (1m)

Human by James William (1m)

Dream Phone by Kendra Lohr (4m)

Pose by Britney Ngaw (1m)

Invisible Heel by Ryan Simantel (1m)

Harvest Fest by Olof Berghe (1m)

Two by Vasilios Papaioannu (8m)

Slurp by Florent Hill (4m)

1-900 by Rio Finnegan (10m)

2FACES (1m)

Super Strong-Cat by Stephen St. Francis Decky (1m)

WAKING LIGHT by Adjci Adjci (1m)

Peeled Grapes by Daniel Hickey (1m)

Euu by pablo noriega (1m)

UnderSee by Margie Kelk (8m)

Comedy Catharsis (1m)

Hisshō by François Roux (1m)

AEFF 2019 Winners:
Best Local Film - Conspiracy Theorist Prologue by Rebba Amaris
Best Under One Minute Film - Super Strong-Cat by Stephen St. Francis Decky
Best Short Film - The Thrill of It by Nicholas Cordonnier
Best Documentary Short - Jazz Occurrence by David Weathersby
Best Half-Feature Film - Grandma by Dana Sink
Best Feature-length Film
Best of Fest - My trip to Japan by Dante Zaballa

AEFF 2019

selections

night sky by SAJJAD Magsoudi

The First Lions by Erin Babbin (1h 22m)

At the Violet Hour by Spencer Smith (4m) Conspiracy Theorist Prologue by Rebba Moore (18m) 

Providence by Simon Linsteadt (6m)

Smile by Natalie Peracchio (15m)

Six Mothers by Candice Vallantin (1m)

Grandma by Dana Sink (29m)

The Thrill of It by Nicholas Cordonnier (7m)

Stamina by Tyler Cole (11m)

Blood Orange by Delenn Kerkhof (10m)

transient by Benjamin Hoekstra (2m)

13 Seconds of Dance (20s)

Blip by John Akre (34s)

GROW EARTH by Yen Apus Nguyen (11m)

My trip to Japan by Dante Zaballa (4m)

Jazz Occurrence by David Weathersby (27m)

A Journey by Ellie Kyungran Heo (1m)

More salad, huh? by Ellie Kyungran Heo (1m)

Daida 1/2 by Stian Gledje Bekkvik (1m)

Sparrow by claudio esslinger (1m)

EMPATHY by Larry Colsa (1m)

American Trompe L'oeil No. 1 by Anders NIenstaedt (1m)

Human by James William (1m)

Dream Phone by Kendra Lohr (4m)

Pose by Britney Ngaw (1m)

Invisible Heel by Ryan Simantel (1m)

Harvest Fest by Olof Berghe (1m)

Two by Vasilios Papaioannu (8m)

Slurp by Florent Hill (4m)

1-900 by Rio Finnegan (10m)

2FACES (1m)

Super Strong-Cat by Stephen St. Francis Decky (1m)

WAKING LIGHT by Adjci Adjci (1m)

Peeled Grapes by Daniel Hickey (1m)

Euu by pablo noriega (1m)

UnderSee by Margie Kelk (8m)

Comedy Catharsis (1m)

Hisshō by François Roux (1m)

winners
Best Local Film - Conspiracy Theorist Prologue by Rebba Amaris
Best Under One Minute Film - Super Strong-Cat by Stephen St. Francis Decky
Best Short Film - The Thrill of It by Nicholas Cordonnier
Best Documentary Short - Jazz Occurrence by David Weathersby
Best Half-Feature Film - Grandma by Dana Sink
Best Feature-length Film
Best of Fest - My trip to Japan by Dante Zaballa

NEFF 2019

Film Line-up:
Other News by Jason DeFreitas (1m)
Louis by Randy Shinn (6m)

Sounds of the leaves by Maria Rago (5m)

Dull Hope by Non Films (3m)

Icons by Ronnie Cramer (5m)

Stay Woke by Langston Williams (25m)

Ballet & Bullets: Dancing Out of the Favela (17m)

Fatigue by Lexx Truss (6m)

TWELVE by Andrea Knowlton (34m)

ALASKA IS A DRAG by Shaz Bennett (1hr 28m)

AINHOA by Iván Sáinz-Pardo (19m)

Minor Key by Iván Sáinz-Pardo (12m)

Waiting Tables by Sakinah Iman (3m)

Invisible Heel by Ryan Simantel (1m)

Against by Arthur Omarov (1m)

Intrinsic Moral Evil by Harm Weistra (10m)

Bringing schools to where there are none! by Gianmarco D'Agostino (1m)

shadows of a radio in the east by nacho recio (1m)

Best Photograph:
WINNER - “Fallen” by Kavan Cardoza
Best Under 1 Minute Film:
WINNER - Invisible Heel by Ryan Simantel
Best Live Performance:
WINNER - Sounds of the leaves by Maria Rago
Best Short Film:
WINNER - Minor Key by Ivan Sainz-Pardo
Best Half-feature Film:
WINNER - Ainhoa by Ivan Sainz-Pardo
Best Feature Film:
WINNER - ALASKA IS A DRAG by Shaz Bennett
Best Documentary Short Film:
WINNER - Ballet & Bullets: Dancing Out of the Favela by Frederick Bernas
Creative Activism Award:
WINNER - Stay Woke by Langston Williams
Best of Fest:
WINNER - Waiting Tables by Sakinah Iman

NEFF 2019

selections
Other News by Jason DeFreitas (1m)
Louis by Randy Shinn (6m)

Sounds of the leaves by Maria Rago (5m)

Dull Hope by Non Films (3m)

Icons by Ronnie Cramer (5m)

Stay Woke by Langston Williams (25m)

Ballet & Bullets: Dancing Out of the Favela (17m)

Fatigue by Lexx Truss (6m)

TWELVE by Andrea Knowlton (34m)

ALASKA IS A DRAG by Shaz Bennett (1hr 28m)

AINHOA by Iván Sáinz-Pardo (19m)

Minor Key by Iván Sáinz-Pardo (12m)

Waiting Tables by Sakinah Iman (3m)

Invisible Heel by Ryan Simantel (1m)

Against by Arthur Omarov (1m)

Intrinsic Moral Evil by Harm Weistra (10m)

Bringing schools to where there are none! by Gianmarco D'Agostino (1m)

shadows of a radio in the east by nacho recio (1m)

winners

Best Photograph:
WINNER - “Fallen” by Kavan Cardoza
Best Under 1 Minute Film:
WINNER - Invisible Heel by Ryan Simantel
Best Live Performance:
WINNER - Sounds of the leaves by Maria Rago
Best Short Film:
WINNER - Minor Key by Ivan Sainz-Pardo
Best Half-feature Film:
WINNER - Ainhoa by Ivan Sainz-Pardo
Best Feature Film:
WINNER - ALASKA IS A DRAG by Shaz Bennett
Best Documentary Short Film:
WINNER - Ballet & Bullets: Dancing Out of the Favela by Frederick Bernas
Creative Activism Award:
WINNER - Stay Woke by Langston Williams
Best of Fest:
WINNER - Waiting Tables by Sakinah Iman

PEFF 2019

selections
Other News by Jason DeFreitas (1m)
The Power of Powerlessness by Thomas Florek (1m)
Monsters by Jim McCullough (1m)
Invisible Heel by Ryan Simantel (1m)
AR-15s Around the Glock by Daniel Maw (1m)
Dump Trump by Geena Matuson (2m)
Mid-Media Crisis (2m)
I CHERISH WOMEN by Judith Lynn Stillman (4m)
Banksy's Hotel - The Shadow of the Wall by Michael McLaughlin (8m)
Cyborg Odyssey by Morgan Jones (8m)
Hoan Alone: Personal Stories From the Bridge by Aaron Johnson (9m)
Red Lake by George Bicknell (15m)
AINHOA by Iván Sáinz-Pardo (19m)
Standing Rock Take Me From The River by Denny Rauen (30m)
ALTERNATIVE FACTS: The Lies of Executive Order 9066 by Jon Osaki (65m)
Radio London by Rehan Malik (75m)

Photography Selection (featured in cover photo):Perpetual Dive (Truncated) by Amanda Cat

EEFF 2019

selections

2FACES by Amingo Thora (1m)
I'm Addicted to you, Don't You Know That You're Toxic by Luke Faulkner (22m)
Final Letter by Orwa Alahmad (17m)
A Scribbled Memory by Bhulla Beghal (1m)
The Pill by Adrian Cadavid (12m)
Micro Maggots Min by Callie burke (1m)
Fingering the Drift by Laurel Beckman (1m)
MEDIUM RARE by Luca Cioci (5m)
Who's With Me by Darryl Dillard (5m)
HIZUME by Asagi Kimura (65m)
Variation of suspension | drop. by David Alræk (1m)
a dark place. by David Kroonen (3m)
The Misadventures of Riley and Jess by Chayse Banks (5m)
Enyol, the Luminary by Elyse Carley (2m)
Look Past by Jessica Kirby (2m)
The Flip Side by William Stead (8m)
AV Club by Nicholas Markart (8m)
Wiener Roast by Emma Landeche (2m)
WHILE YOU'RE ASLEEP (my weird dreams happen) - 2 by adrián quintero mármol martínez (1m)
Travelogue Tel Aviv by Travelogue Tel Aviv (6m)
Fossiles by Bernhard Schmitt (1m)
Particle Pixel by Ina Koekemoer (1m)
A Little Beetle by Elene Sebiskveradze (1m)
Cousins of clouds by Romain Claris (1m)
SWITHER by Ryan Kruger (3m)
Mathilde 326 by Anaïs Bertrand (8m)


photos
Journey to the Playa: Dynamic Landscapes in Central Oregon by Cara Hagan
City Dreams, City Nights by Luke Faulkner
Customs.kurdistan.iran by khaled farjzadeh
THE BESS by Zhenya Sidchenko
Woman on a Couch by Shannon Lynott
Are You Sleeping? by yana soulstamina
MONTEMARTRE by IRFAN KAYAS
Hidden by Hanie Yekta
Kurdish Woman by Mahtab Talebi
Fotopoetics by Alexis Gogoa?a
Shadows by Renton Méndez

 

winners

Best Photography/Art Submission - Kurdish Woman by Mahtab Talebi

Best Under One Minute - variation of suspension | drop by David Alraek, Katrine Patry, & Lisa Collete Bysheim

Best Short - SWITHER by Ryan Kruger

Best Documentary - I'm addicted to you, don't you know that you're toxic by Luke Faulkner

Best Half-Feature Film - Final Letter by Orwa Alamhmad

Best Feature - HIZYME by Asagi Kimura

Best Local Film - The Pill by Adrian Cadavid

OEFF 2018

winners

Best Feature - Briefcase by Luis Lorenzo
Best Under One Minute - Bomb Shell by Ryland Carlin
Best Short - Fresh Choppuccino by Anthony Cintron
Best Local Film - V/Sycho by Santiago Guiastrennec
Best Doc - Asio by Joshua Leppert
Best Half-Feature - Ascendance by Aaron Falvey
Best of Fest - Briefcase by Luis Jordan Lorenzo

 

selections

Jason by Kayla Beadle (7m)

Briefcase by Luis Lorenzo (101m)

Ascendance by Aaron Falvey (27m)

Fresh Choppuccino by Anthony Cintron (4m)

V/Sycho by Santiago Guiastrennec (3m)

Asio by Joshua Leppert (9m)

The Seventh Mass Extinction by Hannah Kim (4m)

Devil's Work by Višeslav Radić (1m)

Children's Stories #1 by Michelle Trujillo (3m)

Bomb Shell by Ryland Carlin (2m)

Gone Egg by Neil O'Neil (1m)

Scandal by Pablo Mengin-Lecreulx (4m)

Guildelines to Hikers by Pekka Honkakoski (1m)

A Little Beetle by Elene Sebiskveradze (1m)

Nice 14.07.16 (2m)

I Will Crush You & Go To Hell by Fabio Soares (22m)

Broadside by Jodi Chamberlain (3m)

pas D'yeux by Thao Dan Nguyen Phan (3m)

Running for Two by Daniel Limmer (1m)

OCD by Malik Brice (1m)

For Luck by TL Westgate (7m)

Samiya by Tunde Abiola (8m)

selections

Pluck Trick by Siva Kumar (1m)
Blindly by Yoan Vermeulen (8m)
Dead Channels by Michael McClendon (1m)
the CURDGE - Take Your Time by Border Williams (3m)
The Silent Killer by Ben Bolton (1m)
Moment of Truth by Tim Ritter (83m)
In a Hearbeat by Beth David & Esteban Bravo (4m)
Muscle Face - Dj Remix by Conor Reed (1m)
Pandemonium by Brandom Lunzman (13m)
Dyab by Mazin Sherabayani (20m)

OEFF 2017

Between Seconds by Nora Jaenicke (20m)
Desperately Seeking Signal by Thomas Smalley (7m)
Domino by Ania Catherine (3m)
Hongkong Impressions (Photo Series)
Instructions for Singing by Adrian Suarez (1m)
Jazz Orgie (1m)
NYC Impressions (5m)
One Egg to Hell by Zhi-We Shi (Photo Series)
Phase by Ania Catherine (2m) (Performing Arts)

Cuerdas by Pedro Solic Garcia (11m)
Heart Break-In by Max Fisk (11m)
SAMO by Jonathan JAckson (14m)
Sebastian Errazuris: Monologues in the Artist's Studio by Palu Abadia (11m)
To the Sea by Ufuk Cavus (12m)
Zombieville: An Undead Rights Story (70m)

NEFF 2017

Promise Me - Kevin Machate - 8:02

"Promise Me" is an emotionally charged social drama in which a once flourishing woman, now at the end of her life, struggles to ensure that her recently reconciled son does not make the same mistakes that she did.
Tuck Me In - Ignacio F. Rodó - 1:00 Alex asks his father to tuck him in, but that's not the only thing
he asks for.
Closer - Aiden Gibson - 1:00 Drawing on the advice of his mother, Dan stays determined and keeps
trying to win the heart of the woman he loves.
Liquor & Blood - Maximillian Olmsted - 2:55 In Top Hat Balloon's Liquor & Blood two thieves are on the run after their latest stick-up.
Don Circles the Drain: Surviving Access TV in 10 Easy Steps
- Robert Lughai - 9:18 Fired from his job in radio, Don turns to access television to jump-start his career. Little does he know what awaits him.
The Date - Kate Swann - 0:48
An online relationship takes an unexpected turn.
Cuerdas - Pedro Solís García - 10:52 María’s routine at school is altered by the arrival of a very
special child. Soon, they become close friends.
INTERSECTION - Hoyt Richards - 01:20:04 -  A broken man, haunted by a car crash that claimed the life of his daughter, returns every year to the same small town where the fateful accident occurred. But this year, his car breaks down and meets a striking young  woman, who just recently moved into town. This is a spark between them.  But she also carries a dark past. Do second chances come with a price?
Circus City, USA - Adam Wright - 30:00 - Since the early 1940s, more than 20 circus companies have made their home in Hugo, Oklahoma. This film spends time with both the eccentric circus characters of the road and the people back in Hugo who keep it all going.
Mr. Dentonn - Ivan Villamel - 9:00
On a cold winter night, Laura reads his brother David the story of a
strange creature that attacks children. Suddenly, a shiver runs Laura's
body, feeling a strange presence in the house. It’s him.
House Date - Josh Powell - 10:00
Charlie hosts Jessica at his home hoping for a night of romance
despite an unusual secret dying to reveal itself.

CEFF-MAdison 2017

selections

GuffPunch by Sean Beagan and Joe Duenas (8:15-9:45)

- “What If They Sent Me Here to Kill You?” by Diana Tur (6 min)

- “P is for Piñata” by Stephen Stull (1 m)
- “Dear Tom” by David Valino (3 min)
- “Deja Vu” by Pietro Maria Rusca (1 min)
- “Call of Beauty” by Brenda Lien (9 min)
- “Penitence” by Carol Conley (12 min)
- “Ruth’s Great Escape” by Thomas Bangert (9 min)
- “The Star Inside” by Danny Chew (4 min)
- “I’ve Just Had A Dream” by Javi Navarro (8 min)
- “The Call” by Ammar Sonderberg (4 min)

- “Rent Money” by Harrison Carr (6 min)
- “La Voce” by David Uloth (22 min)
- “The Insect & The Alien” by Jason Fitzgerald (17 min)
- “Daddy” by Kine Lepsoe (14 min)
- “Ad Infinitum” by Sam Rumble (5 min)
- “Ramble” by Andreas Ramm (6 min)
- “The Field” by Omer Sasson (10 min)
- “True Colours” by Ben Croker (10 min)
- “Cinnamon” by Shahid Kamal (10 min)
- “Eva” by Florent Medina (10 min)

- “Faces in Snow” by Mitchell Perera (5 min)

- “Vivisected Earth” by Sean Purcell (15 min)

- “Max & Aimee” by Gigi Huang (15 min)

- “Limp Like That” by Camille Chandellier (14 min)
- “An Animated Guy” by John Spry (15 min)
- “Our Oldest City” by James Evans (8 min)
- “Boy, NOLA” by Declan Ryan (7 min)
- “Night Periscope” by Carl Knickerbocker (2 min)
- “Smoke That Travels” by Kayla Briet (13 min)
- “Obnoxious Growth” by Caj Thomasson (15 min)
- “Yomi” by Yun Phua (6 min)
- “The Wall” by Heather Rosenblum (14 min)
- “Intrinsic Moral Evil” by Harm Weistra (11 min)

OEFF 2016

combinedprogram.jpg

MILWAUKEE EDGE FILM FESTIVAL 2017

Click on the image above to view the 2017 Milwaukee Edge Film Festival Program.

aeffpromo.jpg

AVANT EDGE FILM FESTIVAL 2017

Click on the image above to view the 2017 Avant Edge Film Festival Program.

selections

Crocodile (4m) - Matt Harris-Freeth - A cautionary tale about a boy, Harry and his life-changing encounter with a vagrant puppet crocodile.

Tedx_zurich (1m) - Erik Righetti - Knowledge starts when everything breaks out and every piece of what remain can transform itself in an inner story, an inner love and an inner explosion again, forever.

Bulmus (Caught in the net) (8m) - Ariel Weisbrod - Nathan finished working on the most important project of his life and he is trying to upload the file, but the neighbor's child is stealing his Wifi connection and prevents him from doing so.
Abstract (1m) - Matt Dombrowski -What does creativity look like? What happens inside our minds when creative inspiration strikes?
Little Barber Shop Of Horrors (7m) - Fry Apocaloso - oe is a kid with long and wild hair. When he'll decide to cut it out he'll realize how is hard to trust a barber.
Foriveness (13m) - Rima Irani - A patient is attending a session with his hypnotherapist.The purpose is to travel back to childhood through the milestones of the whole past life.
Bird’s Dream (10m) - Chai Mi - A new-born sparrow entered a world full of colourful objects and strange birds.
Makeshift Satellite (5m) - James Walzel - Oslo's trailer park home falls into a sinkhole, and he must choose between a life of warm simplicity and rigid luxury.
The 1% Crisis in the Great Lakes (7m) - Griffin Olis - The 1% explores the dangerous future (and present) of our nation's most precious natural resource: the Great Lakes.
Two-Sided Animation (1m) - Francisco Catão Caldeira Pires - What if two kinds of
animation were in the same movie?
The short story of the battle between the two sides of animation: digital and traditional.

Gravity (1m) - Camila García - The effects of gravitiy. Oficial Selection Locomoción 2014 (México)

No Future - 1 hr 28 min
High Times (Local Filmmaker Aaron Kudja) - 7 mins
Pieces of Boredom - 9 mins

Smiles The Devil - 1 hr 26 min:
Swim Your Way - 6 min
Kaijutsu - 11 min
Vultures - 14 min
Only My Breathing - 1 min
Customer Only - 1 min

selections

Playmate by Matthew McPhee (1m)

Island by Daniel Zagorski (1m)

A Broken One by Yifu Zhou (6m)

Mood Swings by Sanjay Kumar (4m)

HOGTOWN by Daniel Nearing (95m)

The Way of the Kayak by Marie Poe (5m)

Dead Dogs by Ian Ruby (90m)

Zerogon by John Mattiuzzi (4m)

Potty Mouth by Darren Langlands (7m)

Moments by Andrew Oldbury (6m)

EEFF 2016

CEFF 2015

6bc6a_1941.jpg

PEFF 2020

selections

Living in the Gap by Paul Gibbs (14m)

The Divisible by Marcus T. Thomas (24m)

Dr. Tramp and The Great Cure by Michaela Vae Walton (2m)

GREAT AGAIN! by Gary Beeber (7m)

Mind Cage by L-Shan (1m)

Voter Fraudbusters by Michael Kasino (15m)

Teatime with Thatcher by Saul Murphy (10m)

Preamble by Alan J. Chriest (3m)

Protesting to Protect by Nic Anderson (15m)

We Stand With You by Niki Koss (10m)

Myselves by Elshan (1m)

Der Offizier by Olof Berghe (1m)

Tank Man by Robert Anthony Peters (15m)

On the Border by Arturo M. Merelo (7m)

"As the Earth Turns" by Richard H. Lyford (45m)

She Should Run - Cyprus by Petra Terzi (56m)

winners

Best Photo - Inspiration by Frankie Wong (featured on left)

Follow

©2020 by CEFF Network